T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun

Yayın Tarihi : 1.6.2022

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) almış olduğu bir karar ile sütün önemini vurgulamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla 1 Haziran tarihi Dünya genelinde "Dünya Süt Günü" olarak kutlanmaktadır.

Sütün beslenme ve insan sağlığı için önemini vurgulamak ve süt sektörünün ekonomik kalkınmaya, çiftçilere olan katkısını hatırlatmak için Dünya Süt Günü Bakanlığımız tarafından her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Beslenmenin önemi, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiği koronavirüs salgını ile (Covid-19) bir kez daha önemini hatırlatmıştır. Yeterli ve dengeli beslenme bireylerin sağlığının korunması ve geliştirilmesinde önemli rol oynayarak daha kaliteli bir hayatın sürdürülmesine neden olmaktadır.

Doğanın "Beyaz Mucizesi" olan süt, başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere, 7 den 70 e her bireyin bünyesi için elzem olan tüm besinleri dengeli olarak içinde barındıran, vazgeçilmez tek besin maddesidir. Yüksek kalitede protein, kalsiyum, fosfor, çinko, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B6, B12 ve niasin olmak üzere birçok besin ögesi için önemli kaynaktır. A, D, E ve K vitaminleri ise süt yağında bulunur. Kalsiyum; kemik-diş sağlığının devamı ve gençlik döneminde kemik mineral içeriğinin desteklenmesinde rol alan en önemli öğedir.

Tarım ve Orman Bakanlığımızca yayınlanmış olan verilere göre, hayvancılıkta yaşanan gelişmeler ile Ülkemiz Dünya süt üretiminde ilk on ülke arasında yer almaktadır. Ülkemizden AB ve Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin de dâhil olduğu toplam 111 ülkeye süt ve süt ürünleri ihracatı yapılmaktadır. Ülkemizden Avrupa Birliği'ne ilk süt ürünü ihracatı Denizli'den yapılmıştır.

İlimiz ve Ülkemiz için bu kadar ekonomik öneme sahip, süt ve süt ürünlerinin tüketim alışkanlığının artırılması, güvenilir ürün arzında sürekliliğin sağlanması için Bakanlık olarak faaliyetlerimiz aralıksız devam etmektedir.

Süt sektörümüzün bütün paydaşlarının, geleceğimiz olan çocuklarımızın ve tüm vatandaşlarımızın Dünya Süt Günü'nü kutluyoruz.

 

 

SÜT İÇİN SÜT İÇİRİN.

 

SAĞLINIZ İÇİN HER YAŞTA SÜT İÇİN.