T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bağlarda Salkım Güvesine Karşı Biyoteknik Mücadele Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 22.4.2022

Denizli Buldan İlçesi Doğan Mahallesinde Üzüm Üreticileri bu senede Salkım Güvesine Karşı Mücadelede Biyoteknik Mücadeleye devam ediyorlar.

İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde Buldan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca ortaklaşa yürütülen "Bağ Alanlarında Salkım Güvesine Karşı Biyoteknik Mücadele Yönteminin Benimsetilmesi ve Yaygınlaştırılması" projesi kapsamında Buldan İlçesi Doğan mahallesindeki bağ alanlarına  Feromon yayıcı tel (ISONET-L) asım işlemleri düzenlenen törenle başladı.

Düzenlenen törene Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Naciye KAPUKIRAN, Tarım İl Müdür Yardımcısı Saffet ÜGE, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Resül ÇOBAN, Buldan İlçe Tarım Müdürü Serdal UĞUR, Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer AL, Ak Parti Buldan İlçe Başkanı Naci ÇOMUK, İl/İlçe Tarım Müdürlüğü teknik personelleri, firma yetkilileri ve üzüm üreticileri katıldı.

Buldan ilçesi Doğan Mahallesinde Salkım güvesi zararlısına karşı ISONET-L uygulaması 2021 yılında 350 dekar bağ alanında uygulandı. Projeye katılan üreticiler salkım güvesine karşı mücadelede, zararlıya karşı kimyasal ilaç kullanmadan sağlıklı, güvenilir ve pestisit kalıntısı olmayan, daha kaliteli ve verimli ürün elde etmelerinden dolayı ürünlerini daha kolay ve yüksek fiyatla pazarlama imkânı buldular.

2022 yılında da üreticilerin yoğun talepleri üzerine zararlıya karşı mücadelede Feromon yayıcı tel (ISONET-L) asılacak bağ alanı genişletilerek 1000 dekara çıkarılmıştır. Böylece Doğan Mahallesi üzüm üreticileri salkım güvesi zararlısına karşı biyoteknik mücadele yöntemini benimsemiş oldular.

Tarımda zararlılara karşı uygulanan feromon yayıcılar, insan sağlığının yanı sıra, çevre ve doğal dengeyi koruyan, uygulama etkinliği uzun süren, kullanıcı sağlığını tehdit etmeyen ve maliyet açısından da avantaj sağlayan bir biyoteknik mücadele olarak biliniyor.