T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Denizli’de Bağlarda Salkım Güvesine Karşı Biyoteknik Mücadele Alanları Artıyor

Yayın Tarihi : 14.4.2022

Denizli'de üzümlerde ekonomik kayıplara neden olan salkım güvesi ile mücadelede biyoteknik mücadele yöntemi olan feromon - yayıcıların bağlarda kullanımı her yıl artarak devam etmektedir.

İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde Buldan - Sarayköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri işbirliği ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca ortaklaşa yürütülen " Bağ alanlarında Salkım Güvesine Karşı Biyoteknik Mücadele Yönteminin Benimsetilmesi ve Yaygınlaştırılması" projesi kapsamında üzümün üretim üslerinden olan Buldan ilçesi Doğanköy Mahallesi'nde geçen sene başlatılan biyoteknik mücadele ile bağlara feromon yayıcı tel uygulanmaya başlandı. Uygulanan alana ilave olarak yaklaşık 600 dekar, projeye bu yıl dahil edilen Sarayköy ilçesi Tepeköy mahallesinde ise yaklaşık 900 dekar olmak üzere toplam 1500 dekar bağ alanında uygulama yapılacak.

Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından salkım güvesi zararlısı ile mücadelede kullanılmak üzere alınan toplam 97.500 adet ISONET-L feromon yayıcıların asım çalışmaları Sarayköy İlçesi Tepeköy mahallesinde düzenlenen törenle başlamış olup asım işlemleri Buldan ilçesi Doğanköy Mahallesinde devam edecektir.

Düzenlenen törene, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Naciye KAPUKIRAN, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati ÖZBAŞ, İl Müdür Yardımcısı Saffet ÜGE, Sarayköy  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ayhan GÜMEN, İl/İlçe Müdürlüğü teknik elemanları, firma temsilcileri ve üzüm üreticileri katıldı.

Bu projeyi uygulayan Sarayköy ve Buldan ilçelerindeki üzüm üreticileri bağlarında ana zararlı olan salkım güvesine karşı mücadelede biyoteknik mücadele yöntemini kullanarak kimyasal ilaç kullanımını azaltıp, sağlıklı, güvenilir ve  pestisit kalıntısı olmayan ürün elde etme yönünde hızla ilerleyecek, böylece ürünlerini daha kolay ve yüksek fiyatla pazarlama imkanı bulacaklardır.