T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Denizli’de Arı Yetiştiricilerine Büyük Destek

Yayın Tarihi : 1.4.2022

Bakanlığımızın Arı Kayıt Sistemine Kayıtlı ve aktif arıcılık yapan İlimizde ki Arı  Yetiştiricilerimize İl Müdürlüğümüz gözetiminde Denizli Arı Yetiştiriciler Birliği tarafından Sevindik Kapalı Pazar yerinde Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğünce gönderilen 108 ton şeker dağıtımı yapıldı.

Dağıtım törenine Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz ERKAYA, Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat ÇOMAK, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mehmet Ali UZAKGİDER, Gıda ve Yem Şube Müdürü Şehla AKPINAR, İl Müdürlüğü teknik personelleri ve yetiştiricilerimiz katıldı.

Denizli İl genelinde 288 mahallede 89,049 adet fenni kovanla,1.190 (aktif) birlik üyesi arıcılık yapmaktadır. İlimizde 1 Adet 154 Ton kapasiteli Bal İşleme Tesisi mevcut olup, 2021 yılında üretilen bal miktarı 610.022 Kg dır.

Dağıtımı yapılan şekerlerin düşük fiyat ile üreticiye verildiğini ifade eden İl Müdürü Yılmaz ERKAYA yaptığı konuşmada  Bu proje ile  Bakanlığımız arı yetiştiricilerinin 2022 üretim döneminde girdi maliyetlerini düşürmek ve arıcılarımıza destek olmak amacıyla Türk Şeker A.Ş. anlaşarak düşük fiyattan şeker dağıtımı yapmaktadır. İlkbahar döneminde  kovandan çıkan arıların yiyecek stokunun bitmesi,  çiçek ve nektarın olmadığı bu erken dönemde arının teşvik beslenmesi yapılması gerektiği için arıların tüketebileceği miktarda şerbet verilmesi gerekmektedir. Dağıtılacak şekerlerin teşvik beslenmesinde kullanılmasıyla arı ölümlerinin önüne geçileceğini söyledi.

Arı yetiştiricilerinin şekerlerini teslim alması ile dağıtım töreni sona erdi.