T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Hasat Öncesi Pestisit Denetim Programı Kapsamında Eğitim Düzenlendi

Yayın Tarihi : 31.3.2022

Bitki koruma ürünlerinin etiket bilgilerine göre kullanımının denetlenmesi ile insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi, doğal dengenin korunması ve bitkisel üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla yapılan Hasat Öncesi Pestisit Denetimi, numune alma ve analizine ilişkin usul ve esasları kapsayan konularda İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personellerine yönelik eğitim toplantısı yapıldı.

Toplantıya İl Müdür Yardımcısı Saffet ÜGE, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Resül ÇOBAN ile İl/İlçe Müdürlüklerimiz Hasat Öncesi Pestisit Denetim Kontrol Görevlileri katılım sağladı.

 Söz konusu 2022 yılı hasat öncesi kalıntı izleme çalışmaları kapsamında 11 (Kiraz-Şeftali-Nar-Elma-Erik-Ayva-Üzüm-Asma yaprağı-Kekik-Domates-Armut) üründe 453 Adet numune alınması programlanmıştır. Resmi Kontroller, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde, yıllık denetim programı dahilinde, risk esasına göre, arazi ve ürünü temsil edebilecek şekilde,  gerçekleştirilmesi hususunda tüm detaylar toplantıda değerlendirildi.

Ayrıca 2021 yılı program değerlendirilmesi yapılarak, ilçeler düzeyinde çiftçi eğitimlerinde, bitki koruma ürünü bayi denetimlerinde üzerinde ağırlıklı olarak hangi konuların üzerinde durulması gerektiği belirtildi.