T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Denizli'de 6 Bin Dekar Mera Alanında Islah Çalışması Başlatıldı.

Yayın Tarihi : 25.3.2022

Mera ıslah çalışmaları kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen ve finansmanı Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı (Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı) tarafından karşılanan proje kapsamında alınan 35.000 kg kompoze gübre ile Bozkurt İlçesi Sazköy ve İnceler, Çardak İlçesi Gölcük, Çivril İlçesi İshaklı ve Tavas İlçesi Kızılca - Solmaz Mahallelerinde il ve ilçe müdürlüğümüz teknik personelleri nezaretinde yaklaşık 6.000 dekar meranın gübrelemesi yapıldı.  

 Bitki vejetasyonu, toprak ve diğer doğal kaynakların korunmasını ve geliştirilmesini sağlayarak sürdürülebilir mera kavramının geliştirilmesi amaçlanan proje ile mera verimi artırılarak besici yem giderleri en aza indirilecek. Islah projesi ilk olarak Çivril ilçesinin İshaklı Mahallesi'nde bulunan yaklaşık 2 bin dekarlık mera alanında başladı.

 Toplamda 11 bin büyükbaş ve küçükbaş hayvanın yararlanacağı proje ile mera veriminin arttırılması ve besici yem giderlerinin en aza indirilmesi hedeflendiği bildirildi. Denizlili üreticilerin hayvanlarını yetiştirmede en temel ihtiyaçları olan kaliteli kaba yemin en ucuz şekilde teminini sağlanması hedeflenen projeden 794 hayvancılık işletmesine ait 8 bin 738 küçükbaş ile 2 bin 221 büyükbaş hayvanın yararlanacağı belirtildi.

Ayrıca İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve Bakanlığımızca onaylanarak uygulamaya konulan mera ıslah projeleri kapsamında, finansmanı Bakanlığımız genel bütçesince karşılanarak alınan 6.000 kg %33 nitropower gübre ile; Pamukkale İlçesi Cankurtaran, Acıpayam İlçesi Alaattin ve Beyağaç İlçesi Uzunoluk Mahallelerinde yaklaşık 600 dekar meranın gübrelemesi yapıldı. 

Mera ıslah çalışmalarına önümüzdeki yıllarda da devam edilerek diğer yerleşim yerleri için hazırlanan mera ıslah projeleri uygulamaya konularak hayvancılığın istifadesine sunulacaktır.