T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Denizli Tarımında “Bilinçli Gübreleme” Seferberliği

Yayın Tarihi : 23.3.2022

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı saha elemanlarına Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Denizli Ticaret Borsası'nın (DTB)  işbirliğinde "Bilinçli Gübreleme" konusunda eğitim düzenlendi. Merkez ve ilçe müdürlüklerde bulunan saha elemanlarının yoğun katılımıyla gerçekleşen eğitimde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Öğretim Görevlileri Prof. Dr. Gönül Aydın, Dr. Mustafa Ali Kaptan, Doçent Dr. Saime Seferoğlu sunum yaparak, Denizli'nin toprak yapısı, bitkilerde görülen hastalıklar, kullanılması gerekilen zirai ilaçlar ve gübreler hakkında bilgiler aktardı.

 

DTB Genel Sekreteri Ali Şahin açılış konuşmasıyla başlayan eğitimde Şahin "İlimiz ve ülkemizin tarımını kalkındırmak, üreticilerimizin tarımdan elde ettiği geliri arttırmak için bir çok projeyi beraber yürüttüğümüz siz değerli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ndeki mesai arkadaşlarımızla böyle bir eğitimde bir araya geldiğimiz için çok mutluyuz. Buradan alacağımız bilgileri çiftçilerimize, üreticilerimize aktararak hem insan sağlığını korumak hem de maliyetlerin düşmesi, verimliliğin artması hususunda onları bilgilendirmeliyiz. Biz sizlerin yoğun emekleriyle 5 yılda 420 bin ceviz fidanını toprakla buluşturduk. Bu fidanların verime geçmesi ceviz ithalatımızı ciddi ölçüde azaltacak, çiftçilerimiz için inanılmaz bir gelir olacak. İnanıyorum ki sizin varolan bilgilerinizi buradan alacağınız bilgilerle harmanlayarak birlikte yürüttüğümüz projemize vediğer projelerimize büyük bir katkı daha sağlamış olacaksınız. Denizli'nin dört bir köşesinden buraya gelerek bu eğitime katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

 

DTB Genel Sekreteri Ali Şahin'in ardından söz alan Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya; "Eğitimin önemini vurgulayarak "Doğru ve Dengeli Gübre Kullanımın" insan sağlığı ve çevre kirliliğinin önlenmesi açısından önemine değinmiş, toprak analizi yapılarak gübre kullanılması hususunun gübre fiyatlarının artış gösterdiği şu günlerde gübre kaynaklarının doğru kullanılması adına daha da önem kazandığını,  bilinçli gübre kullanımı konusunda üreticilere yönelik eğitimin gerekliliği ile sahada çalışan teknik personellerimizin bu bilinçle çalışmalarını sürdürmeleri gerekliliğini" dile getirdi.

 

Açılış konuşmalarının ardından başlayan eğitimde Prof. Dr. Gönül Aydın Denizli İli Topraklarının Temel Özellikleri, Dr. Mustafa Ali Kaptan Tarla Bitkilerinin Gübrelenmesi, Doçent Dr. Saime Seferoğlu Meyve Bahçelerinden Tesis Gübrelemesi konularında sunumlar gerçekleştirdi. Eğitim soru cevap kısmıyla birlikte yaklaşık 6 saat sürdü.


Eğitime Denizli İl Tarım ve Orman Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli Toprak Mahsulleri Ofisi Başmüdürü Cemil Doğan, DTB Genel Sekreteri Ali Şahin, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet Üge, İl Tarım Müdürlüğü Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri ile İl /İlçe teknik personelleri katılım sağladı.