T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda Denetim Seferberliği Başladı

Yayın Tarihi : 26.10.2021

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli öncülüğünde 25-28 Ekim tarihleri arasında 4 gün boyunca 81 ilimizde, 7300 gıda denetçimizle #GıdaDenetimSeferberliği'ni başlatıyoruz.        

Denetim Seferberliğinin açılış konuşmasını yapan Sayın Dr. Bekir Pakdemirli "Bakanlık olarak 365 gün denetimlerimiz kararlılıkla devam etmektedir. Bugün başlattığımız denetim seferliği ile kamuoyunda farkındalık oluşturma, işletmelerimiz için bilgilendirme ve rehberlik etmeyi hedefliyoruz. Her zaman olduğu gibi vatandaşımızın sağlığı ile oynayanlara göz açtırmamaya kararlılıkla devam edeceğiz.

En iyi denetçi tüketicilerimizin kendisidir. Tüketicilerimizin bize ulaşabileceği iki tane ana hattımız var. Bir tanesi "Alo 174" gıda hattımız. Diğeri ise WhatsApp hattımız; 0501 174 0 174. Bu hatlardan tüketicilerimiz bize ulaşıp ihbarlarını iletebilirler." İfadelerini kullandı.

Tüm vatandaşlarımızın güvenilir gıda tüketebilmesi amacıyla İl/İlçe Müdürlükleri gıda kontrol görevlilerince Denizli ilimizde bulunan 12981 adet gıda işletmesinde denetimler yapılmaktadır. Denetim seferberliğinde 4 gün boyunca sektör ayrımı yapmaksızın gıda üretim, gıda satış ve toplu tüketim işletmelerinin denetimi yapılacaktır.

Yapılan denetimlerde işletmelere başta gıda hijyeni ve personel hijyeni olmak üzere gıda güvenilirliği konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır. Güvenilir gıda tüketmek insanların en temel haklarından bir tanesidir. Tüm vatandaşlarımızın sorunsuz ve kolay bir şekilde güvenilir gıdaya ulaşmaları Bakanlığımızın asli görevlerindendir.

Tarladan sofraya gıda güvenliğini ilke edinen İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz de 128 adet kontrol görevlisi ile denetim seferberliğinde yer almaktadır.