T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Denizli Kekiği Barza Toprakları İle Buluşuyor

Yayın Tarihi : 26.10.2021
İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yürütülen “Barza Bölgesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kümelenmesi ve Üretici Örgütlenmesi ile Tarımsal Kalkınma Projesi” kapsamında Tavas İlçesi Horasanlı Mahallesinde 25 Ekim 2021 tarihinde Denizli Kekiği Barza Toprakları İle Buluşuyor etkinliği yapıldı.
Etkinliğe İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet ÜGE, Tavas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil NAS, Kale İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ŞINIK, Tavas Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri ve öğrencileri, Tavas ve Kale çiftçileri katıldı.
Etkinlikte konuşan İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet ÜGE ”Tek başına Türkiye kekik üretiminin % 89’unu karşılayan ve Dünya’da kekik üretim merkezi olarak anılan Denizli’yi tıbbi ve aromatik bitkilerde daha yukarılara taşımak için çalışıyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız proje ile İlimizdeki mevcut üretim sahalarını arttırmak için yeni bir lokasyon belirledik. Bu bölge sulama imkanı olmayan kıraç topraklardan oluşan Tavas, Kale ve Beyağaç İlçelerimiz sınırları içerisinde yer alan Barza Bölgesi. Burada uygulamalı olarak kekik fideliğinin hazırlanması ve tohum ekimi gösterilmektedir. Yani Denizli kekiğini Barza toprakları ile buluşturduk. Böylece projemizin startını vermiş olduk” dedi.
Etkinlikte Ziraat Yüksek Mühendisi Şahin ŞENTÜRK ve Gözler Mahallesinden önder çiftçimiz Selami KILIÇ uygulamalı olarak kekik fideliğinin hazırlanması ve yastıklara tohum ekimini çiftçilere gösterdi.