T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

16 Ekim Dünya Gıda Günü Etkinliklerle Kutlandı

Yayın Tarihi : 18.10.2021

Ülkemizin de üyesi bulunduğu Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)'nün 1979 yılında yaptığı 20. konferansında 147 üye ülkenin ortak kararı ile her yıl 16 Ekim tarihi Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Gıda Günü kutlamalarının amacı; dünyada giderek artan gıda sorunlarının boyutları ve önemi hakkında kamuoyunu aydınlatmak, herkesi yanlış beslenme, israf ve açlığa karşı mücadelede işbirliğine çağırmaktır.

Dünya Gıda Günü her yıl farklı temalarda kutlanmaktadır. Dünya Gıda Günü 2021, kimseyi geride bırakmadan, daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için daha verimli, kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir tarım gıda sistemlerine dönüşümün desteklenmesi gerektiği konusunda farkındalığı artırmayı hedeflemiştir. Tarım-gıda sistemlerimizin herkesin yeterince uygun fiyatlı, besleyici ve güvenli gıdaya erişimini sağlamak için sektörler arasında eylem çağrısında bulunacaktır.

Denizli Tarım Orman İl Müdürlüğü olarak, Raşit Özkardeş Ortaokulunda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ile açlığın, dengesiz beslenmenin ve israfın anlatıldığı Dünya Gıda Günü etkinliği düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte çocuklarımıza şapka, magnet gibi çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Ayrıca vatandaşlarımız arasında farkındalığı arttırabilmek amacıyla, stant açılmıştır. Bu stantlarda Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından Dünya Gıda Günü ile alakalı bilgilendirmeler yapılarak, bu farkındalığın kalıcı olması adına broşür ve çanta dağıtımı yapılmıştır.

Açlık, dengesiz beslenme, obezite ve gıda israfına karşı hepimiz işbirliği yapmalı ve bilinçli tüketiciler olmalıyız.

Savaşların, yoksulluğun, açlığın olmadığı bir dünyada yaşamak insanlığın amacı olmalıdır.