T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kekik Tarla Okulunda İlk Ders Zili Çaldı

Yayın Tarihi : 14.10.2021

İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ve Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Barza Bölgesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kümelenmesi ve Üretici Örgütlenmesi ile Tarımsal Kalkınma Projesi" kapsamında Kale Kayabaşı Mahallesinde "Kekik Tarla Okulu" açıldı.

Kayabaşı Mahallesinde düzenlenen ilk derse Kale Kaymakamı Abdülkadir Şahin, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet Üge, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Resul Çoban, Kale İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şınık, Tavas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil Nas, Beyağaç İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ali Söylemez, Kale ilçe Milli Eğitim Müdürü Nurettin Tıkım, Kale, Tavas ve Beyağaç Ziraat Odası Başkanları, Mahalle muhtarları, Teknik personeller ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan İl Müdürü Yardımcımız Saffet ÜGE "tek başına Türkiye kekik üretiminin % 89'unu karşılayan ve Dünya'da kekik üretim merkezi olarak anılan Denizli'yi proje ile tıbbi ve aromatik bitkilerde merkez yapmak için çalışıyoruz. Bu amaçla hazırladığımız proje ile İlimizdeki mevcut üretim sahalarını arttırmak için yeni bir lokasyon belirledik. Bu bölge sulama imkânı olmayan kıraç topraklardan oluşan Tavas, Kale ve Beyağaç İlçelerimiz sınırları içerisinde yer alan Barza Bölgesi. Proje sahasında yaklaşık 50 bin dekarda tütün tarımı yapılmakta olup, toplam 190 bin dekardan oluşmakta. İlimizin önemli bir tıbbi ve aromatik bitkisi olan tütün sahalarımızı koruyarak bu bölgede kekik, adaçayı, dağçayı, lavanta ve çörekotu gibi tıbbi ve aromatik bitkileri yaygınlaştırarak katma değeri yüksek ürünler üretmek istiyoruz" dedi.

İlk derste Ziraat Yüksek Mühendisi Şahin ŞENTÜRK tarafından "Dünyada ve Türkiye'de Kekiğin Önemi" anlatıldı. Önümüzdeki haftalarda; kekik üretiminde fide yetiştiriciliği, dikim, toprak işleme, bitki besleme, yabancı otlarla mücadele ve hasat konuları bitki fenolojisine uyumlu olarak teorik ve uygulamalı olarak 14 hafta devam edecektir. Eğitimi başarı ile tamamlayan kursiyerlere katılım sertifikaları verilecektir.