T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tavas Kavununda Hasat Zamanı İşler Yolunda

Yayın Tarihi : 6.8.2021

Tavas'ta yetiştirilen ve farklı tadıyla aromasıyla bir kez tadanların vazgeçemediği Tavas Kavununun hasadı başladı.

Tavas'ın Ebecik, Sofular, Altınova ve Çalıköy Mahallerinde yaklaşık 10 bin dekar alanda alanda yıllardır üretilmekte olan kavun 10-12 yıldır tanınır hale geldi.  İl içi tüketiminin yanı sıra Aydın, Muğla, İzmir,  Antalya, Bursa gibi İllerden alıcı bulmaktadır.

Mayıs ayında dikimi yapılan Kırkağaç 637 çeşidi kavun, susuz olarak ve tohumdan üretilmektedir. Diğer kavunlardan ayıran en önemli husus  , bölge toprağının  verdiği lezzet ve susuz olarak üretilmesidir. Ağustos ayı ortalarında hasat edilmektedir.

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğümüzce kavunların, üretim sezonu boyunca hastalık ve zararlılar yönünden surveyleri yapılmakta, gerektiği zamanlarda üreticiler SMS yoluyla uyarılmaktadır.  Bölgede 3-4 yıl önce kavun sineği zararının görülmeye başlaması üzerine, İl ve İlçe Müdürlüğümüzün organizasyonu ile Ebecik ve Sofular Mahallerinde Kavun çiftçi tarla okulu çalışması yürütülmüştür. Çiftçi tarla okulu çalışmalarına üreticiler çok iyi uyum sağlamış ve kavun sineği mücadelesinde başarı sağlanmıştır.