T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Alabalık yetiştiricilerine yönelik kuraklığa karşı bilgilendirme toplantısı yapıldı

Yayın Tarihi : 1.6.2021

Çameli İlçesinde Alabalık üreticileri ve çiftçilere yönelik kuraklığa karşı suyun verimli ve sürdürülebilir kullanılması için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi, Çameli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Teknik Personellerince, Çameli İlçesi Elmalı Mahallesinde, alabalık üreticileri ve çiftçilere yönelik olarak, suyun tasarruflu, verimli ve sürdürülebilir kullanılması hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Ülkemizin küresel ısınmanın potansiyel etkileri açısından risk grubu ülkeler arasında yer alacağı, daha sıcak ve kurak iklim kuşağı etkisinde kalacağı tahmin edilmektedir. Tarımsal kuraklık sonucu tarımsal üretimde azalma,  ekolojik dengenin bozulması, sosyal yaşantının etkilenmesi kaçınılmazdır. Su kaynaklarımızın hem bireysel kullanımlarda hem tarımsal kullanımda mutlaka su tasarrufuna gitmemiz gerekmektedir. Gelecekte nüfus artışı baskısı altında artan gıda ihtiyacının karşılanması, tarımsal faaliyetlerin devamlılığı açısından su kaynaklarının verimli kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda iklim değişikliği ve kuraklık ile ilgili farkındalık oluşturmak gerekmekte ve kuraklıkla mücadelede tüm tarım paydaşlarının desteğine ve işbirliğine ihtiyaç duyulmaktadır.