T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Denizli’de Ramazanda Gıda İşletmelerine Sıkı Denetim

Yayın Tarihi : 21.5.2021

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğunda bulunmaktadır. Dünya' da ve ülkemizde devam eden COVİD-19 pandemisi sürecinde ülkemizde alınan önlemler kapsamında Bakanlık faaliyetlerimiz büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda resmi kontrol ve denetim faaliyetlerimiz ramazan ayı ve bayram boyunca da aralıksız devam etmiş olup 19 İlçe Müdürlüğümüz ve İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şubesine bağlı Gıda Kontrol Görevlileri tarafından toplam 981 adet denetim gerçekleştirilmiştir.

Yapılan denetimlerde; ramazan ayı ve bayram nedeni ile halkımızın beslenme alışkanlıklarında oluşan değişiklikler dikkate alınarak, tüketimi artan ürünlerin (özellikle ekmek, pide, unlu mamüller, tatlı, şeker ve şekerli mamuller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri vb.) üretimini/satışını yapan işletmelerin denetimlerine ağırlık verilmiş, gıda işletmelerinde gerekli hijyen tedbirlerinin alınması yönünde ramazan ayı süresince de bilgilendirme yapılmıştır.

 

"Ramazan paketi" adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerine yönelik denetimlerde paket içeriğinde bulunan gıdalar ile ilgili gerekli kontroller yapılmıştır.

 

Yapılan her denetimde "maske, mesafe, temizlik" konularında bilgilendirme yapılmıştır.