T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Barza Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Merkezi Olacak

Yayın Tarihi : 17.3.2021

İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ve Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Barza Bölgesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kümelenmesi ve Üretici Örgütlenmesi ile Tarımsal Kalkınma Projesi" tanıtım toplantısı Tavas Belediyesi toplantı salonunda yapıldı.

Tanıtım toplantısına İl Müdürümüz Yılmaz ERKAYA, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İNAMLIK, Kale Belediye Başkanı M. Salih SAĞINÇ, Beyağaç Belediye Başkan Vekili Durali SUPÇİN, proje bölgesi Ziraat Odası Başkanları, İlçe Müdürlerimiz ve sektör temsilcileri katıldı.

Açılışta konuşan İl Müdürümüz Yılmaz ERKAYA" tek başına Türkiye kekik üretiminin % 89'unu karşılayan ve Dünya'da kekik üretim merkezi olarak anılan Denizli'yi tıbbi ve aromatik bitkilerde daha yukarılara taşımak için çalışıyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız proje ile İlimizdeki mevcut üretim sahalarını arttırmak için yeni bir lokasyon belirledik. Bu bölge sulama imkanı olmayan kıraç topraklardan oluşan Tavas, Kale ve Beyağaç İlçelerimiz sınırları içerisinde yer alan Barza Bölgesi. Proje sahasında yaklaşık 50 bin dekarda tütün tarımı yapılmakta olup, toplam 190 bin dekardan oluşmakta. İlimizin önemli bir tıbbi ve aromatik bitkisi olan tütün sahalarımızı koruyarak bu bölgede kekik, adaçayı, dağçayı, lavanta ve çörekotu gibi tıbbi ve aromatik bitkileri yaygınlaştırarak katma değeri yüksek ürünler üretmek istiyoruz. Proje ile bu yıl yaklaşık 700 dekar alanda farklı türlerde demonstrasyonlar planladık. 2023 yılında kadar sürecek proje ile Barza Bölgesini tütün ve kekik bitkilerinin liderliğinde tıbbi ve aromatik bitkilerin merkezi yapmak için çalışacağız" dedi.

Projenin detayları hakkında Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Resül ÇOBAN ve Ziraat Yüksek Mühendisi Şahin ŞENTÜRK sunum yaptı.