T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Mera Islah Çalışmaları Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 17.3.2021

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen, ''Mera Islah Çalışmaları'' kapsamında Acıpayam'da Apa, Ovayurt, Yassıhöyük, Ucarı, Kırca, Karahöyük, Yeşildere, Alaattin, Oğuz, Çal'da Dayılar, Çivril de Karayahşiler, Sökmen, Işıklı, Akçaköy, Ömerli, Beydilli, Tuğlu, Süngüllü, Irgıllı, Karamanlı, Yalınlı, Yakacık, Karabedirler, Yamanlar, Tavas'ta Solmaz, Medet, Baklan'da Konak, Kavaklar, Bozkurt'ta Sazköy, Sarayköy'de Sığma, Ahmetli, Yakayurt, Çardak'da Çaltı, Buldan'da Sarımahmutlu, Beyağaç'ta Uzunoluk ve Pamukkale Cankurtaran olmak üzere 36 yerleşim biriminde 52.193 da. meranın ıslah projesi hazırlanmıştır.

 

Şuana kadar toplam 33 yerleşim biriminde 50.503 dekar alanda Mera Islah Projesi tamamlanmıştır. 3 yerleşim biriminde toplam 1.690 dekar alanda ise mera ıslah çalışmaları devam etmektedir. Meralarda ıslah projesi kapsamında; tesviye, ekim, gübreleme, sulama, yabancı bitki temizliği yapılmaktadır.

 

2021 Yılında Bakanlığımız genel bütçesinden 15 ton Nitro Power (%33) gübresi alınarak mera ıslah projelerinde öngörüldüğü şekilde Acıpayam Mahallesi Alaattin, Beyağaç Mahallesi Uzunoluk, Çivril Mahallesi Kızılcasöğüt, Yamanlar, Tuğlu, Seraserli, Kavakköy, Yassıhöyük, Yahyalı, Pamukkale Mahallesi Cankurtaran ve Tavas Mahallesi Solmaz olmak üzere toplam 1500 dekar merada gübreleme yapılmıştır.

 

2021 Yılında yine mera ıslah çalışmaları kapsamında kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması ve meralara olan baskının azaltılması amacıyla 414 torba silajlık mısır tohumu alınarak ıslah projeleri uygulanan yerleşim birimlerine dağıtımı yapılmış ve yaklaşık 2.000 dekar alanda bahar döneminde ekimi yapılacaktır.

 

Mera ıslah çalışmalarına önümüzdeki yıllarda da devam edilerek diğer yerleşim yerleri için hazırlanan mera ıslah projeleri uygulamaya konularak hayvancılığın istifadesine sunulacaktır.