T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

16 Ekim Dünya Gıda Günü

Yayın Tarihi : 16.10.2020

Ülkemizin de üye olduğu Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)' nun kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Bakanlığımız ve FAO işbirliği ile çeşitli etkinliklerle Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Dünya Gıda Günü etkinliklerinin amacı; güvenilir gıda, dengeli beslenme ve açlık konularında bütün dünyayı işbirliğine çağırmaktır. 

 

Her yıl farklı bir tema ile kutlanan Dünya Gıda Günü' nün bu yılki teması  "Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim" olarak belirlenmiştir.

 

Dünya Gıda Günü, içinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle 16 Ekim 2020 tarihinde, Bakanımız Dr. Sayın Bekir Pakdemirli'nin katılımlarıyla dijital bir etkinlikle kutlanacaktır. Söz konusu etkinlikte COVID-19 salgınının salgınının gıda güvenliği ve tarımsal geçim kaynaklarına yönelik oluşturduğu tehditlerle mücadele etmek ve özellikle bu tehditlerden en çok etkilenen kesimlerin yeniden ayakları üzerinde durmalarını sağlamak için küresel iş birliği ve dayanışma çağrısı yapılacaktır.

 

2020 yılı Dünya Gıda Günü kapsamında Bakanlığımız ve FAO çalışmalarıyla broşür, aktivite kitabı, afiş gibi görsel materyaller hazırlanmış olup, bu görsellere Bakanlığımızın sayfasından ulaşılabilmektedir.

 

https://www.tarimorman.gov.tr/ABDGM/Duyuru/155/2020-Dunya-Gida-Gunu-Iletisim-Materyalleri