T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Pamukkale’de Yetiştiricilere Karya Cinsi Damızlık Koç Dağıtımı Yapıldı

Yayın Tarihi : 12.10.2020

Bakanlığımızca 2011 yılından başlatılan "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında Pamukkale İlçemizde küçükbaş hayvan yetiştiricilerine damızlık koç dağıtımı yapıldı.

Denizli Belediyesi Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı'nda yapılan koç dağıtımına İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz ERKAYA, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mehmet Ali UZAKGİDER, Pamukkale İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kadir Uysal, Denizli ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir ÖZDEMİR, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ile koyun yetiştiricileri katıldı.

Dağıtım öncesinde yaptığı konuşmada Tarım ve Orman Bakanlığının küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin yanında olduğunu ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz ERKAYA proje hakkında bilgi vererek "2011 yılında Bakanlığımızca başlatılan ve her yıl ilçelerimizden gelen talepler doğrultusunda koç dağıtımı yapılmaktadır. 2011 yılından 2018 yılına kadar geçen 7 yıl içerisinde ilçelerimizde "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesine" kapsamında 205 yetiştiricimize 542 koç dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Dağıtılan koçlar sayesinde koyun sürülerinde verim artışı sağlamak, kan tazelemek ve ikizlik oranını artırarak ıslah edilmiş sürüler elde etmektir. Bu sayede yetiştiricilerimizin sürü kalitesinin artmasına paralel olarak yetiştiricilerimizin de gelirini arttacak, böylece hem ilimiz koyunculuğunun daha ileri seviyelere çıkmasını sağlamış hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Burada dağıtımı uygun görülen damızlık koçlar yine İl Müdürlüğümüzce Serinhisar ve Tavas İlçelerimizde uygulanmakta olan "Halk Elindeki Ülkesel Islah Projesi" ni uygulayan elit ve taban sürülerden seçilmiştir. Bugün Pamukkale İlçesi'nde Karya ırkı damızlık koç dağıtılması uygun görülen Bağbaşı mahallemizden 3, Cankurtaran mahallemizden 5,  Güzelköy mahallemizden 1, Irlıganlı mahallemizden 1, Kale mahallemizden 1, Kavakbaşı mahallemizden 1, Korucuk mahallemizden 3, Küçükdere mahallemizden 1 ve Tekke mahallemizden 1 yetiştiricimiz olmak üzere toplamda 9 mahallede 17 yetiştiricimize "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi"  kapsamında 37 baş Karya ırkı damızlık koç 'un yetiştiricilerimize hayırlı olması temenni ediyorum." diye konuştu.

İlimizde küçükbaş hayvan varlığı son on yılda % 83'lük artışla 350.408 adetten 691.873 adede ulaşmıştır. Küçükbaş hayvan varlığının 498.253 başı koyun, 193.620 başı keçidir. Küçükbaş hayvan sayısındaki artış İlimizi et ve süt üretiminde rekabet edebilir konuma getirmiştir.

Karya ırkı koç kullanarak ilimizde yetiştirilen koyunların et, süt ve döl verimleri yüksek sürüler haline getirmek, kan tazelemek, uygulanacak ıslah çalışmalarıyla Karya ırkı koyun sayısını artırmak ve son dönemde talep edilen Karya ırkının çoğalmasını sağlamaktır. Her ne kadar küçükbaş hayvan varlığımız 691 bine ulaşmış olsa da bizim hedefimiz 1 milyon baş koyun keçi varlığımızın olmasıdır.

Karya ırkı kombine verimli, fakir meralara uyumlu, her türlü şartlarda yaşamaya adapte olmuş bir ırktır. Karya ırkı melez bir ırk olup, Sakız koyunu ile Kıvırcık Koçları melezlenmesi ile elde edilmiştir. Denizli, Aydın, İzmir, Manisa ve Uşak illerinde yetiştirilmektedir. Kombine verim yönlüdür. Erken gelişen bir ırktır. İyi bakım besleme ile döl verimi yüksek,  ikizlik oranı %80'dir.  Kuzuların doğum ağırlığı 3.9 kg. olup, 4 aylık canlı ağırlığı 45-50 kg.dır. Besiye alınan Karya ırkı hayvanlar 90-100 kg. canlı ağırlığa ulaşmaktadır.