T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ahşap Ambalaj Malzemesi Isıl İşlem Operatör Eğitimi Düzenlendi

Yayın Tarihi : 21.8.2020

Bakanlığımızın 2020 yılı Eğitim programı kapsamında, Denizli İl Tarım ve Orman  Müdürlüğümüzce 17-18-19 Ağustos 2020 tarihlerinde Ahşap Ambalaj Malzemesi Isıl İşlem Operatör Eğitimi (ISPM-15)  düzenlendi.

İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlenen eğitime, yaşanan pandemi nedeniyle sosyal mesafe, maske ve hijyen gibi tedbirlere uyarak ilimizden ve komşu illerden toplam 28 kişi katıldı.

Günümüzde Uluslararası ihracat ve ithalat işlemlerinin artması ve bu işlemler sırasında zararlı organizmaların taşınma ve yayılmaları, birçok Ülkenin Ormanları ve Bitkisel faunası için ölümcül tahribatlar yaratan bir durumu ortaya çıkarmıştır.

Bu durumun her geçen gün artması, farklı ülkelerde görülmesi,     bununla birlikte zararlı organizmalar ile tamamı veya bazı bölgeleri bulaşık olmayan Ülkelerin bu durumu azaltmak ya da bu durumdan korunmak istemesi amacıyla Uluslararası ticarete konu Ahşap Ambalaj Malzemeleri hakkındaki düzenleme olan ISPM – No: 15 standardı yürürlüğe girmiştir.

Ülkemizde aktif olarak faaliyet gösteren 800 adet ilimizde ise 39 adet ihracata yönelik ahşap ambalaj malzemesi üreticisi bulunmaktadır. Mevzuatlar gereği bu işletmelerde Isıl İşlem Operatörü çalıştırılması zorunludur.

Bu kapsamda; sektörde ihtiyaç duyulan ısıl işlem operatörü yetiştirmeye yönelik yapılan  eğitime katılan adaylara ilk gün teorik olarak Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine dair yönetmelik, İkinci gün pratik olarak izin belgeli iki işletmede uygulamalı olarak ısıl işlem yapılması, otomasyon sisteminin kullanılması, ISPM-15 işaretlemesi, İzlenebilirlik işaretlemesi ve gerekli kayıtların tutulması, Üçüncü gün genel tekrar, karşılıklı soru-cevap, ve değerlendirmelerden sonra sınav yapılmıştır. Sınav sonucunda 70 ve üzeri puan alan 27 kişiye İl Müdür Vekilimiz Mehmet ATMACAOĞLU tarafından "Ahşap Ambalaj Malzemesi Isıl İşlem Operatörü Sertifikaları" verilmiştir.

Düzenlenen eğitim sonunda sertifikalarını alan operatörlerin söz konusu işletmelerde istihdamlarından sonra, ihracatta geri bildirim, iade gibi yaşanan sorunların ortadan kalkacağı ya da gözle görülür derecede azalacağı düşünülmektedir. Ayrıca zararlı organizmaların taşınması ve yayılması da engellenmiş olacaktır.