T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Sağlık İçin, Hepimiz İçin” Sloganıyla Covid-19 Tedbirleri Denetimi Yapıldı

Yayın Tarihi : 7.8.2020

İçişleri Bakanlığı tarafından "Sağlık İçin, Hepimiz İçin" sloganı ile 81 ilde başlattığı Covid-19 denetimi İlimizin en yoğun insan trafiğinin olduğu Bayramyeri ve 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda yapıldı.

Covid-19 tedbirleri denetimine Denizli Valimiz Sayın Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Kutlu Balak katıldı.

Bayramyeri ve 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda dolaşan Valimiz Ali Fuat Atik ve beraberindeki heyet esnaf ve vatandaşların, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulup uyulmadığını denetleyerek, eksikliklerin giderilmesi hakkında vatandaşlarımızı uyarıp, vatandaşlara maske hediye etti.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya  da sahaya çıkarak bağlı ekipler ile birlikte kent genelinde kapsamlı denetimlerde bulundu. İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı gıda kontrol görevlileri tarafından Ülkemiz genelinde alınan "Koronavirüs (Covid-19)" tedbirleri ile ilgili olarak gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün bulaşmasının ve yayılmasının önlenmesi amacıyla lokanta, kafe, çay ocağı, kahvehane gibi toplu tüketim faaliyeti gösteren işletmelerce alınması gereken temizlik, mesafe, maske önlemlerine ilişkin bilgilendirme denetimleri gerçekleştirdi. Söz konusu denetimlerde, "Koronavirüs (Covid-19)" tedbirleri çerçevesinde işletmelerin alması gereken hijyen tedbirlerinin yanı sıra, işletmelerde yeterince dezenfektan maddenin bulunması, hastalık belirtisi olan personelin ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi, çalıştırılmaması, yüzeylerin dezenfektan maddeyle günlük ve belirli aralıklarla temizlenmesi gerektiği,  görevli personelin maske ve eldiven kullanması, belirli aralıklarla ellerini dezenfekte etmesi ve ellerini sık sık yıkaması gerektiğinin önemine değinilmiştir. Bu tedbirlerin hastalığın yayılmasının engellenmesi amacıyla alınan kararlar doğrultusunda olduğu ve kontrollü sosyal hayat döneminde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için tüm halkımızın tedbirlere riayet edilmesinin elzem olduğu belirtildi.   

İl ve İlçelerimiz genelinde Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında denetim ve bilgilendirme çalışmaları devam edecek.