T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda İşletmelerinde Koronavirüsten Korunmak İçin On Altın Kural

Yayın Tarihi : 18.3.2020

Koronavirüs hastalığı ile mücadele kapsamında, Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda İl/İlçe Müdürlüklerimizde görevli gıda kontrol görevlilerimizce, tüketicilerin korunması ve gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan gıda denetimleri artarak devam etmektedir.

Ayrıca Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hastalıkla mücadelede tüketicileri ve işletmecileri bilgilendirmek için "Gıda İşletmelerinde Kononavirüsten Korunmak İçin 10 Altın Kural" başlıklı afiş hazırlanmıştır.  Söz konusu afişte virüsten korunmak ve virüsün yayılmasını engellemek için gıda işletmelerinde gerekli olan temel önlemler yer almaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti' nin Vuhan şehrinden 12 Aralık 2019' da başlayarak Dünya' ya yayılan Koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgını olağanüstü günler yaşamamıza neden olmaktadır. Damlacık yoluyla insanlara bulaşan bu hastalık, birçok olumsuzluğun yanı sıra can kayıplarına neden olmaktadır.

"Koronavirüs, alacağımız tedbirlerden güçlü değildir."

Halkımızın, kamu kurum ve kuruluşlarınca belirtilen tüm tedbirlere uyması hastalığın yayılmasının durması ve hayatın normale dönmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.