T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Üyeleri Bir Araya Geldi

Yayın Tarihi : 3.3.2020

İlimizdeki, Denizli Fırıncılar Odası ve Denizli Lokantacılar Odasının talebi üzerine, Odalarına üye olan toplu tüketim yeri işletmelerine ''Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda Etiketleme ve Gıda Hijyeni'' konularında eğitim semineri düzenlendi.

Seminer 26.02.2020 tarihinde Merkezefendi Kültür Merkezinde İl Müdürü Yılmaz ERKAYA, Merkezefendi İlçe Müdürü Nurdoğan YAŞAR, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Mehmet Ali ERBEĞİ, Fırıncılar Odası Başkanı Bekir KARADABAN, Lokantacılar Odası Başkanı Osman ÜÇGÜL'ün katılımı ile gerçekleştirildi.

Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından verilen seminere toplam 81 iş yeri sahibi ve çalışanı katıldı. 5996 sayılı kanun kapsamında bulunan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği, Türk Gıda Kodeksi Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik ve Toplu Tüketim Yerleri İçin Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

01.01.2020 tarihinden itibaren Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinin geçiş süreci tamamlanmış olup bu tarih itibariyle toplu tüketim yerlerinde; yönetmeliğin ilgili maddelerinde yer aldığı üzere gıdanın adı, alerjen bilgisinin bildirilmesi, kullanılması durumunda da alkol ve/veya domuzdan elde edilen bileşen içerikleri hakkında tüketicilerin bilgilendirilmesi zorunlu hale gelmiştir.