T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

16. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı Çiftçilerimizle Buluştu

Yayın Tarihi : 27.2.2020

Ülkemizin en önemli fuar organizasyonlarından olan Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı bu yıl 16. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı.

EGS Park Fuar Alanı'nda gerçekleşen açılışa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Aydoğan, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Denizli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hamdi Gemici, Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Müdürü Mehmet Aksoy ve daha birçok sektör temsilcisi katıldı.

Açılışta konuşan İl Müdürü Yılmaz ERKAYA "Geçmişten bugüne, birçok medeniyete beşiklik etmiş ilimiz; sahip olduğu geniş ovaları, verimli toprakları, zengin ekolojisi ve jeotermal kaynakları ile Ülkemiz tarımının lokomotif illerinden birisidir.

Coğrafi konumu itibariyle Denizli; bitkisel ve hayvansal üretimde; arazi varlığı, işgücü, iklim ve ekolojik özellikleri bakımından birçok ilde olmayan değerlere sahiptir. Tarım ve hayvancılık sektörü; sosyal ve ekonomik açıdan tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ve ilimiz için de hiçbir zaman göz ardı edilemeyecek öneme haizdir. Sanayi, turizm ve tekstil alanlarındaki başarılar Denizli'yi dünya çapında tanınan bir yer haline getirmiştir. İl merkezi bir sanayi kenti görünümünde iken ilçeler ve mahallelerde halkın büyük çoğunluğu geçimini tarımdan sağlamaktadır.

Fuarlar, rekabet ortamında, başarılı firmaların önemli bir pazarlama aracı olmasının yanında, katılımcı ve ziyaretçilerin birbirini tanımaları ve iş bağlantıları kurmaları anlamında da önemli etkinliklerdir. İlimiz ve bölgemiz çiftçilerinin, bitkisel ve hayvansal üretim alanındaki en son gelişmeleri yakından takip edebileceği; ihtiyaçları olan her türlü alet, makine, ekipman ve girdiyi rahatlıkla temin edebileceği bir ortam sağlayan 16. Ege Tarım Sera ve Hayvancılık Fuarı'nın ilimiz ve ülkemiz tarımına hayırlı olmasını temenni ediyor,     

 TARIMIN PARLAYAN YILDIZI DENİZLİ'de böylesine önemli bir organizasyonun yapılmasında başta ORİON fuarcılık olmak üzere,  fuara katkı sağlayan ve emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlar ile katılımcı firmalara teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.'' dedi.

 Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan konuşmasında; "Fuarımız başladığı günden itibaren her yıl artış göstererek daha büyüyerek bugünlere geldi. Bugüne gelinmesini sağlayan, emek veren ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Umarım Denizli'miz tarım şehri olma özelliğini arttırarak sürdürecek. Denizli'miz Sanayi şehri, turizm şehri ama esas Denizli'miz tarım şehridir. Birçok üründe Türkiye'de üretilen ürünler anlamında baktığımızda birinci, ikinci ve üçüncü sırada yer alan ürünlerimiz var. 81 İl arasında birinci olmak kendiliğinden olmaz. Güzel coğrafyada ve iklimde yaşıyoruz ama bunun yanında en önemlisi Denizli'mizin en büyük özelliği çalışan, güler yüzlü, gayretli insanlarımızdır. Fuarlar oldukça bilimle, teknikle ve teknoloji ile iç içe olan ve bu imkânları kullanarak verimliliği arttıran girişimcilerimiz. Bunların hepsi bir araya geldiğinde tarımda Denizli'mizi lokomotif hale getiriyor ve birçok üründe en başa getiriyor. Bu yürüyüşümüz artarak devam etsin.

Büyükşehir Belediyesi olarak tarım alanında üretime katkı sağlamak vatandaşlarımızı, çiftçimize katkı sağlamak adına birçok gayretlerimiz var. Bu gayretlerimizi de arttırarak sürdüreceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve törene katılan diğer protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra protokol üyeleri ve davetliler stantları gezerek yetkililerden bilgi aldılar.

Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı'nda traktör, biçerdöver, tarımsal mekanizasyon ve teknolojileri, sulama sistemleri ve ekipmanları, sera teknolojileri ve bağcılık, tohum, fide, fidan, bahçecilikle ilgili teknoloji, zirai ilaç, gübre, ekolojik tarım, hayvancılık sektörleri ile ilgili teknik ve teknolojik bir çok ürün tanıtılacak.

30 bin metrekare alanda kurulan ve yaklaşık 200 bin kişinin  ziyaret etmesi beklenilen Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı, 1 Mart Pazar akşamına kadar sürecek.

Fuar boyunca İl Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan stantta, konusunda uzman personelimiz tarım ve hayvancılık konularında çiftçilerimize teknik destek verecektir.