T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Arılarda Görülen Varroa Hastalığı Ve Mücadelesi Konulu Eğitim Toplantısı Yapıldı

Yayın Tarihi : 20.2.2020

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği ile birlikte  ekonomik kayıplara neden olan arılarda önemli bir hastalığa neden olan Varroa paraziti ile toplu mücadele konusunda  eğitim toplantısı düzenledi

Denizli Çatalçeşme Oda Tiyatrosunda gerçekleştirilen eğitim toplantısına, İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Yılmaz ERKAYA, , Denizli İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sayın Nihat ÇOMAK, İl/İlçe Müdürlüğü teknik personeli  ve arı yetiştiricileri katıldı.

İzmir/Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü uzman personeli Dr. Ayşen BEYAZIT tarafından Varroa paraziti ile toplu mücadele yöntemleri, Veteriner Hekimi Halil PERAL tarafından arıcılık teknikleri ve hastalıkları, yetiştirici Yavuz SİN tarafından ise arı zehri üretimine yönelik yöntemler anlatıldı.

Varroa paraziti, arı sağlığı, arı ürünleri üretimi ve bitkilerin polinasyonu üzerinde ciddi zararlar oluşturmakta, Ülkemizde  ve  Dünyada  arı  hastalıklarına  yönelik  yapılan  mücadele çalışmalarında en fazla bütçe ayrılan hastalıkların başında yer almaktadır.

İlimizde varroa paraziti ile toplu mücadele için 1 Mart – 20 Mart tarihleri arası belirlenmiştir. Mücadelenin başarıya ulaşması adına arı yetiştiricilerimizin gerekli hassasiyeti göstermesi, belirtilen zaman diliminde ve usulüne uygun olarak mücadele etmesi gerekmektedir.

Toplu mücadele sonuçlarının en az üç sezon sonunda görülebileceği, bu çalışmanın sabır ve işbirliği gerektirdiği unutulmamalıdır. Söz konusu mücadele programının koordinasyonu İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince gerçekleştirilecektir.