T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kekik Tarla Okulunda İlk Ders Zili Çaldı

Yayın Tarihi : 3.2.2020

​Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, Sözleşmeli üretim modelini uygulayan S.S. Kurtluca ve Güzelpınar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi çiftçilere yönelik "Kekik Tarla Okulu" açıldı.

31.01.2020 tarihinde Pamukkale İlçesi Kurtluca mahallesinde gerçekleştirilen açılış programına Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, muhtarlar ve alıcı firmanın temsilcileri katıldı.

İlk derste Ziraat Yüksek Mühendisi Şahin ŞENTÜRK tarafından "Dünyada ve Türkiyede Kekiğin Önemi" konusu anlatıldı. Önümüzdeki haftalarda; kekik üretiminde fide yetiştiriciliği ve tarlaya şaşırtmadan başlayıp, toprak işleme, bitki besleme, yabancı otlarla mücadele ve hasat konularının ele alınacağı tarla okulu teorik ve uygulamalı olarak 10 hafta devam edecek olup, eğitimi başarı ile tamamlayan kursiyerlere katılım sertifikaları verilecektir.

1992 yılında başlatılan adaptasyon çalışmalarından sonra İlimizde hızlı bir şekilde yaygınlaşan kekik üretimi 2019 yılı itibariyle 145 bin dekar alanda yaklaşık 16 bin ton üretim seviyesine ulaşmış ve 49 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmiştir. Özellikle Pamukkale başta olmak üzere Güney, Buldan, Çal ve Bekilli İlçelerimizin kıraç alanlarındaki çiftçilerimiz için önemli bir gelir kaynağı haline gelen kekiğin daha kaliteli üretilebilmesi ve pazarlanmasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için çiftçilerimizin bilgi ve tecrübelerine katkı sağlayacak bu tip eğitim çalışmaları çok önemlidir. Ve talep gelecek tüm yerleşim birimlerinde uygulanacaktır.

Türkiye kekik ekim alanlarının % 92'sine sahip olan ve dünyada dış ticarete konu olan kekiğin % 75'ini karşılayan Denizli'de ihracata yönelik daha verimli ve daha kaliteli kekik üretimi için çalışmalar devam etmektedir.