T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARSİM Bilgilendirme Toplantıları Tamamlandı

Yayın Tarihi : 29.1.2020

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü ve ilimizin tüm ilçelerindeki üreticilere yönelik Tarım Sigortaları (TARSİM) 2020 Yılı Uygulamaları hakkındaki tanıtım ve bilgilendirme toplantıları tamamlandı.

İlçelerimizde yapılan toplantılar; çiftçilerimiz, Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Odaları, Sigorta Acenteleri, Müdürlüğümüz personeli ve tarımla ilgili diğer paydaşların katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 TARSİM'in çiftçi için önemine dikkat çeken İl Müdür Yardımcısı Nejdet DEMİR "Tarım sektörü riskleri büyük olan bir sektördür. Küresel ısınma sonucunda ortaya çıkan iklim değişikliğinin olumsuz etkileri tarımsal üretimde iyice hissedilmeye başlamıştır. İlkbahar geç donları, yağışların düzensizliği ve yetersizliği, sıcaklıkların hissedilir derecede artması gibi sebeplerden dolayı zaman zaman afet boyutlarına ulaşan olumsuzluklar yaşanmaktadır. Devletimiz böyle durumlarda her zaman çiftçimizin yanındadır. Ancak doğal afetlerin tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları karşılayarak üreticileri, uzun vadede gelir istikrarına kavuşturarak, üretimde devamlılığı sağlamak için çiftçilerimizin yetiştirdikleri ürünleri ve hayvanlarını Devlet Destekli Tarım Sigortaları (TARSİM) yaptırmaları çok önemlidir. Bu kapsamda TARSİM'in tanıtılması ve yaygınlaştırılması noktasında eğitim ve yayım çalışmalarımız aralıksız sürdürülmektedir. İlimize bağlı 19 İlçede 39 yerleşim yerinde 912 üreticimizin katılımı ile çiftçi bilgilendirme toplantıları yaptık. Bunun neticesinde TARSİM bünyesinde yaptırılan tarım sigortalarının sayısı yıldan yıla artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Üretici ve yetiştiricilerimiz TARSİM'in faydalarını gördükçe daha çok ilgi göstermektedir." dedi.

TARSİM'in işleyişi ve dikkat edilecek hususlar konusunda katılımcılara bilgi veren Tarım Sigortaları Manisa Bölge Müdürü Müjdat ÇUBUKÇU devlet destekli tarım sigortalarının önemine değinerek 2005 yılında Tarım Sigortaları Kanunun yürürlüğe girmesi ile 2006 yılında uygulamaya başlandığını, ilk uygulamaya başlandığından günümüze kadar Tarım Sigortalarının teminat kapsamının sürekli arttığını, her yıl yeni teminatların devreye sokularak çiftçilerden gelen taleplerin büyük oranda karşılandığını, 2020 yılında uygulanacak yeniliklerden çiftçilerimizin mutlaka faydalanması gerektiğini ifade etti. "

Üreticilere Bitkisel Ürün Sigortası, İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası, Sera Sigortası, Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası, Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortası, Kümes Hayvanları Hayat Sigortası, Su Ürünleri Hayat Sigortası, Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortası ve 2020 yılında ilk defa uygulanacak olan TARSİM uygulamaları hakkında bilgiler verildi.

Katılımcılardan gelen soruları yanıtlanmasının ardından toplantılar sona erdi.