T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kekik Ticareti İle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Yayın Tarihi : 9.1.2020

İlimiz ve ülkemiz için ekonomik değeri yüksek olan kekik ile ilgili olarak kekiğin ticaretini yapan kişi ve kuruluşlara yönelik toplantı yapıldı.

07.01.2020 tarihinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya İl Müdürü Yılmaz ERKAYA' nın katılımları ile İzmir ve Denizli illerinde kekik ihracatı yapan firma temsilcileri, kekik ticareti yapan tüccarlarımız ve kekik depolama faaliyetinde bulunan işletme temsilcileri katıldı.

İlimiz Dünyada kekik üretimi ve kalitesi açısından belirleyici bir yere sahiptir. İlimizde üretilen kekik yurt içinde baharat, kekik yağı ve kekik suyu şeklinde işlenerek tüketilirken, büyük bölümü de yurt dışına ihraç edilmektedir. Bu kapsamda 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda Ve Yem Kanunu kapsamında kekik ihracatı, izlenebilirliği ve depolama koşulları hakkındaki yasal mevzuatı ifade edildi. Ayrıca kekik depolarının taşıması gereken koşullar ve uyması gereken kurallar, ürünün alım satımı esnasında alınması gereken tedbirler hakkında bilgilendirme yapıldı.