T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği İlimizde Başladı

Yayın Tarihi : 27.11.2019

Tarım ve Orman Bakanlığımızca illerde uygulanan "Denetim Seferberliği" kapsamında hafta boyunca 81 İlimizle birlikte Denizli'de de eş zamanlı olarak gıda denetimleri gerçekleştirildi.

Ülkemizde bir ilk olan ürün bazlı gıda denetimi 1 hafta boyunca birçok işletmede yapılacaktır. Yapılan denetimler sonucunda numunesi alınan ürünlerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi durumunda, ilgili firmalara para cezası uygulanacak ve isimleri kamuoyuyla paylaşılacaktır. 

Bu kapsamda; İl ve İlçe Müdürlüğümüz bünyesinde görevli kontrol görevlilerince İlimizde faaliyet gösteren gıda üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinde resmi kontrol ve denetimler yapılmaktadır.

İlimizde 11.521 adet gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzeme üretim, gıda satış ve toplu tüketim işletmesi faaliyet göstermektedir. Bu işletmelerde 2019 yılı Ekim ayı itibariyle; 17.160 adet denetim yapılmış olup yapılan denetimlerde 1.071 adet numune alınmıştır. Ayrıca denetimler sonucunda İlimizde faaliyet gösteren gıda işletmelerine 183 adet idari para cezası yaptırım kararı uygulanmıştır.

Tarladan çatala gıda güvenliğini ilke edinen Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tüm imkânlarıyla denetim seferberliğinde yer almaktadır.