T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Geleceğe Nefes Kampanyası İle 11 Milyon Fidan Toprakla Buluştu

Yayın Tarihi : 12.11.2019

Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı, çevreye ve yeşile karşı duyarlı bir nesil yetiştirmek amacıyla fidan dikmeyi teşvik eden Geleceğe Nefes projesi ile 81 ilde 11 Kasım 2019'da saat 11:11'de 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan toprakla buluştu.

Denizli Merkez Kale Mahallesinde düzenlenen törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Milletvekili Şahin Tin, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, Denizli Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya, İl Müdürleri, sivil toplum örgütleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Törende konuşan Valimiz Hasan Karahan; "81 vilayette Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, 11 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Hayırlı bir iş, güzel bir iş. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed "Kıyametin koptuğunu görseniz de elinizdeki fidanı dikin" diyor. Ağaç bizim kültürümüzde önemli, köklü olmayı, bir yere bağlı olmayı, sabrı, sebatı ifade ediyor. Biz bin yıldır bu topraklardayız, bu coğrafyayı vatan kabul ettik, bu toprakları kanımızla suladık ve sonuç olarak bugün Türkiye Cumhuriyeti tüm dünyada itibarlı, haysiyetli bir devlet olarak devam ediyor. Bize düşen de bu coğrafyayı en güzel şekilde imar etmek. Maddi manevi şehirleriyle, köyleriyle, kırsalıyla her tarafı insan emeğiyle yeşertip, güzelleştirmek boynumuzun borcudur. Bu cennet vatanı bizden sonraki nesillere aynı güzelliklerle ulaştırmak, 7'den 70'e Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının görevidir. Bugün herkesin inşallah bir dikili ağacı olacak. Emeği geçenleri kutluyorum Orman Bölge Müdürlüğümüz gerçekten uzun süren bir çalışma ile bugüne ulaştırdı, kendilerine teşekkür ediyorum. Emeği geçenleri kutluyorum. Saygılar sunuyorum" dedi.

İl Müdürümüz Yılmaz Erkaya'da kurum personelleri ve alanda bulunan genç ve çocuklarla fidan dikimi gerçekleştirdi. Günün önemi ile ilgili yaptığı açıklama da" Bakanlığımızın gerçekleştirdiği bu muhteşem organizasyonla devletimiz ve milletimiz hep birlikte daha yeşil bir gelecek için fidan dikiyoruz. Bu mutluluk verici bir olay. Buraya fidan dikmek için gönüllü olan herkesi kutluyorum. "dedi.

İlimiz merkez Kale Mahallesindeki fidan dikim noktasında 2018 yılında yanan 68 hektar orman alanını da kapsayan 450 hektarlık toprak muhafaza ve erozyon kontrolüne proje sahanının bir kısmına; 9000 adet Kızılçam, 1000 adet, Ceviz, 1500 adet Zeytin, 3300 adet Adaçayı, 2000 adet Lavanta, 1000 adet Kekik, 500 adet Erguvan ve 50 adet Mazı olmak üzere toplam 18.350 adet fidan dikilecektir.

Bu etkinlik sonucunda Denizli İlimizde ağaçlandırma ve erozyon kontrolü sahaları, karayolu kenarı, mezarlık, ibadethane, okul ve hastane olmak üzere toplam 50 noktada 200 bin adet fidan dikilmiş olacak.

Geleceğe Nefes kampanyasında hedeflenen rakam olan 11 milyon 47 bin 430 fidan sayısı aşıldı. Kampanya ile sahiplenilen fidan sayısı 13 milyon 695 bin 183'ü  buldu.