T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bağlarda Salkım Güvesine Karşı Biyoteknik Mücadele Edilecek

Yayın Tarihi : 2.10.2019

Honaz ilçesinde Bağcılıkta Salkım Güvesine karşı Biyoteknik Mücadelede ''Şaşırtma Tekniği''nin yayılması için Tarla günü düzenlendi.

Honaz ilçesi Kocabaş mahallesinde bağlarda ''Şaşırtma Tekniği'' yöntemiyle ilaç kullanmadan salkım güvesinin zararının ortadan kaldırılması için Tarım Orman İl Müdürlüğü ve özel bir firmanın ortaklaşa hazırladıkları projenin sonuçlarının tanıtılması ve benimsenmesi için ''Tarla günü'' etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsünden Dr.F. Özlem Altındişli, Dr. Fatma Özsemerci, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim üyesi Prof. Ahmet Altındişli, Tarım Orman İl Müdürü V. Mehmet Atmacaoğlu, Bitkisel Ürt. ve Bitki Sağ. Şb. Müdürü Ali Yılmaz, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Abidin Fidan, Honaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vet.Hekim Emre Aşkın, Baklan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vet.Hekim Ferhat Cesur, Çal İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zir.Müh. Aydoğan Gürcan, Güney İlçe Tarım ve Orman Müdürü Su Ürün.Müh. Deniz Özbay,  Ege İhracatçılar Birliğinden Zir. Müh. Oğuz Aşcıoğlu, üzüm üreticileri ve teknik elemanlar katıldı.

Dr.F. Özlem Altındişli tarla gününde, şaşırtma tekniğin ile dişi salkım güvesinin yaydığı feromonlar taklit edilerek tuzaklardan yayılan koku ile bağda yoğun koku bulutu oluşturulduğu, bu koku bulutunda erkeklerin dişileri bulamadığı ve çiftleşmenin gerçekleşememesinden dolayı dişilerin yumurtalarını salkıma bıraksalar bile bu döl süz yumurtaların içinden larva çıkamadığı salkım güvesi zararının oluşmadığını belirtti.

Tarla gününde Prof. Dr. Ahmet Altındişli ve ve Zir. Müh. Oğuz Aşçıoğlu da Türkiye bağcılığı ve bağlarda kullanılan Zirai ilaçlar ve kalıntı ile ilgili bilgiler verdi.