T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yirmibeşinci Kale Biberi Festivali Yapıldı

Yayın Tarihi : 21.8.2019

 

          25."sü düzenlenen "Kale Biberi" festivali ile biberin tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yapıldı. Kale İlçemiz bitkisel üretiminde tütün, hububat, zeytin, mısır, kavun ilk 5 ürün olarak sıralanabilir. Bu ürünlerin yanında Kale İlçemize mahsus, "Kale Biberi" üretimi de yapılmaktadır..  Kale biberi üreticileri festival faaliyetleri içerisinde düzenlenen biber yarışmasına katılarak en iyi biber yetiştiricisi seçilmektedir. Seçimden önce üreticilerin biber bahçeleri kontrol edilmekte ve yetiştiricilik konularında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından puanlama yapılmaktadır. Festival günü İl ve İlçe Tarım ve Orman  Müdürlüklerinden oluşturulan değerlendirme jürisinin puantajı ile dereceye girenler belirlenmektedir.

          Yarışmaya 35 üretici katılmış olup Uluçam mahallesinden Halil YASIT birinci, Demirciler mahallesinden Yüksel SANAYIR ikinci, yine Demirciler Mahallesinden Şengül AKÇA üçüncü olmuştur.

          Kale Biberi ilçemizde mikroklima özelliği gösteren Alanyurt, Demirciler, Esenkaya, Gökçeören, Habibler ve Özlüce Mahallelerini kapsayan (Akçay Havzası) lokal bölgede en verimli şekilde yetiştirilebilmektedir. Diğer bölgelerde verim daha az olmakta ve ayırt edici özellikleri kaybolmaktadır.  2010 yılında biberimize Kaymakamlığımız, Belediyemiz, Ziraat odamız ve Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün katkılarıyla 139 Tescil no ile Coğrafi İşaret alınmış ve Türkiye'nin 3. tescilli biberi olmuştur. 

          Kale biberi Kale ve yöresinde yaklaşık yüz yıldır üretimi yapılmaktadır. Genellikle üç parçalı 3 damarlı, yağ oranı iyi, yuvarlak biber tipinde kalın etlidir. Meyvesi iri ortalama 125 - 180 gr. olup Çap 50-60 mm, boy 15-20 cm. Saman sarısı hafif yeşilimsi renktedir. Meyve eti etli ve iyi kalitededir. Çekirdek orta irilikte biber sapına sıkı şekilde bağlıdır. Acı ve tatlı çeşitleri mevcut ancak genelde tatlımsı bir acısı vardır.

          2019 yılında yaklaşık 850 da alanda üretimi yapılmakta olup yaklaşık 3000 ton yaş ürün elde edilmesi beklenmektedir. Bu yıl yüksek seyreden fiyatlardan üreticilerimiz memnun olup ve iyi bir gelir elde etmektedirler. Her yıl yapılan Kale Biber Festivali  ile Denizli ve çevre illerde tanıtılmaya çalışılmaktadır.

          Nisan-Mayıs aylarında dikilen biberler, Temmuz ayının ortalarından sonra hasat edilmektedir. Hasat edilen biberler iplere dizilerek gölgede kurutulmaktadır. Denizli-Muğla arasındaki turizm yolu kenarındaki işletmelerde sergilenen ve satılan biberler seyahat eden insanların ilgisini çekmektedir.

          İlçede üretilen biberler yaş ve kuru olarak tüketilmektedir.