T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Denizli Tarımı ve Ülkemiz Ayçiçeği Sektörü İçin Yeni Bir Proje Daha Hayata Geçiriliyor

Yayın Tarihi : 9.7.2019

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi, Denizli Ticaret Borsası ile Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün birlikte imzaladığı protokol ile "Denizli Yöresinde Yetiştirilen Çerezlik Ayçiçeği Beyaz ve Kırkağaç Köy Popülasyonlarının İyileştirilmesi ve Yöreye Uygun Çerezlik Hibrit Çeşitlerin Geliştirilmesi" projesi uygulanmaya başladı.

Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen imza törenine Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin BAĞ, Tarım ve Orman İl Müdür V. Yılmaz ERKAYA, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan TÜLEK ve Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim TEFENLİLİ katıldı.

Yerel çeşitlerin korunması, kalite ve verim özelliklerinin iyileştirilmesinin hedeflendiği proje ile kısa dönemde ülkemizin yerel gen kaynaklarından olan İnegöl Alası ve Kırkağaç popülasyonlarının iyileştirilmesi üzerine çalışmalar yoğunlaştırılacaktır. Orta ve uzun dönemde ise kuruyemiş sektörü ve üretici isteklerine uygun beyaz ve siyah hibrit ayçiçeği çeşitlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz ERKAYA; "İl Müdürlüğümüz ile Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü olarak Bakanlığımızın iki kurumu projede yer alıyoruz ve tam destek veriyoruz. Pamukkale Üniversitemiz ve Denizli Ticaret Borsası da diğer ortaklarımız olarak bu projede yer alıyor.Sektörün tüm paydaşları bu projede yer alıyor. Dört kurum olarak birlikte inşallah güzel, başarılı işler yapacağız. Projede yer alan kurumlar başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum, hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi.

Pamukkale Üniversitesi Çal Meslek Yüksekokuluna ait 400 dönümlük arazi projenin uygulama alanı olarak değerlendirilecektir.