T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Karya Koyunu Yetiştiricileri Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Yayın Tarihi : 28.6.2019

İlimizde Halk elinde ülkesel ıslah projesi kapsamında yetiştiriciliği yapılan Karya koyunu yetiştiriciliği değerlendirme toplantısı yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü düzenlenen toplantıya İl Müdürü Yılmaz ERKAYA, İl Müdür Yardımcısı Mehmet ATMACAOĞLU, Adnan Menderes Üniversitesi Zootekni Bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda proje lideri olan Prof.Dr. Orhan KARACA ve Karya koyun Yetiştiricileri katıldı.

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mehmet Ali UZAKGİDER "Halk Elinde Ülkesel ıslah Çalışmalarının İlimizde 2006 yılından itibaren uygulanmaktadır. Yetiştiricilerimiz bu projeye sahip çıkmış ve proje başarı ile devam etmektedir. Bundan sonra da Karya ırkının bölgemizde yaygınlaştırılması için projedeki yetiştiricilerin bir araya gelerek daha aktif halde çalışmaları, yüksek fiyata damızlık satan işletmeler haline gelmeleri gerekmektedir."

Adnan Menderes Üniversitesi Zootekni Bölümü öğretim üyesi ve proje Lideri olan Prof.Dr. Orhan KARACA konuşmasında Türkiye'de Halk Elinde Ülkesel ıslah projelerinin içinde Denizli'de yürütülen Karya-1, Karya-2 projelerinin en başarılı projeler olduğunu üzerinde en fazla araştırma ve yayım yapılan ırkın Karya ırkı olduğunu başlangıç yıllarına göre Karkasta 4-5 kg. artış olduğunu ve Batı Anadolu Bölgesinde sürekli talep edilen bir ırk haline geldiğini, Hayvanlarda ikizlik oranının proje başlangıcına göre daha da arttığını söyledi.

Toplantıya katılan Karya Yetiştiricileri projeden memnun olduklarını, bu proje ile ellerindeki hayvanların canlı ağırlıklarının arttığını, ırk olarak daha saf koyunlar elde ettiklerini, Projedeki yetiştiricilerin bir araya gelerek Karya Koyun ırkını tanıtmak için gerekli etkinlikler yapılması ve bu ırkın daha da tanıtılmasının kendileri için çok yararlı olacağını yönünde görüş bildirdi.

Her yıl bu toplantının tekrar edilerek Yetiştiricilerin bir araya gelmelerinin sağlanması temennisi ile toplantı sona erdi.