T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"Sıfır Atık" Temalı Lider Çocuk Tarım Kampı Tamamlandı

Yayın Tarihi : 31.5.2019

Denizli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İlkokul 4.sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ve bu yılki teması "Sıfır Atık Projesi" olan  "Lider Çocuk Tarım Kampı" sona erdi.

Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı Koordinasyonunda 2014 yılından beri "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında yapılmakta olan, İlköğretim 4. Sınıf öğrencilerine yönelik hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla ''Sıfır Atık Projesi" kapsamında kamp etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Lider Çocuk Tarım Kampının 1.gününde öğrencilere Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün teşkilat yapısı, görevleri, personel yapısı ve işleyişi, İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Denizli Horozu Irkı Üretim Biriminde yerel sembolümüz Denizli Horozu ve Tavuğunun tanıtımı yapıldı.

Kampın öğleden sonraki programında ise; Gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak üzere Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin destekleriyle gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi kapsamında Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık ve israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarlarının azaltılması, etkin toplama sistemlerinin önemi, atıkların geri dönüştürülmesi, atık önleme yaklaşımının benimsenmesi konularında öğrencilere sunum yapıldı.

Kampın 2. gününde Güvenilir ve sağlıklı üretim metotlarının tanıtıldığı Organik Tarım Uygulamaları, İyi Tarım Uygulamaları konusunda bilgiler verilmiş ve Fidan dikiminin nasıl yapılması gerektiği uygulamalı olarak gösterilmiştir. Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Toprak tahlil laboratuvarında incelemelerde bulunulmuş, Toprağın önemi, tahlili, kimyasal gübreler, laboratuvarda kullanılan makine ve malzemeler konularında aydınlatıcı bilgiler verilerek örnek toprak tahlili yapılmıştır.

Öğleden sonra Laboratuvar gezisinin ardından toplantı salonunda gıda mühendisleri tarafından Gıda Güvenirliği, Gıda Hijyeni ve Alo 174 Gıda Şikâyet hattı anlatılmıştır.

6.Lider Çocuk Tarım Kampımızın 3.Gününde öğrencilerimize Arı ve Arıcılık konusunda bilgilendirme yapıldı. Ardından İlimizde faaliyet gösteren Hastalıktan Ari Süt İşletmesine ziyaret gerçekleştirildi. Kampın öğleden sonraki bölümünde özel bir unlu mamülleri işletmesi ve kuruyemiş işletmesi ziyaret edilerek üretimler hakkında bilgi verildi.

Kampın sonunda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz Erkaya, İl Müdür Yardımcılarımız Mehmet Atmacaoğlu,  Şube Müdürlerimiz, Pamukkale İlçesi Milli Eğitim Koruma Derneği İlkokulu Müdürlüğümüz kampüsünde öğrencilere "6. Lider Çocuk Tarım Kampı Katılım Sertifikaları" ile birlikte çeşitli hediyeler verilmiş, Öğrencilerle hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından Lider Çocuk Tarım Kampımız sona erdi.