T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

20 Mayıs Dünya Arı Günü

Yayın Tarihi : 22.5.2019
20 Mayıs Dünya Arı Günü nedeniyle İl Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Denizli Arı Yetiştiricileri Birliğinin  katılımı ile 20 Mayıs 2019 tarihi saat 10:30'da Pamukkale ilçesi Sadettin KIBRISLIOĞLU İlkokulunda Dünya Arı Günü etkinliği düzenledi. Etkinliğe İl Müdürü Yılmaz ERKAYA, İl Milli Eğitim Şube Müdürü, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü ,  çeşitli resmi ve Sivil Toplum Kuruluşu başkanları ile okul öğrencileri katıldı.
Etkinlikte İl Tarım ve Orman Müdürümüz Yılmaz ERKAYAile Denizli Arı Yetiştiricileri Birliğinin Başkanı Nihat ÇOMAK günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı. 
İl Tarım ve Orman Müdürümüz Yılmaz ERKAYA konuşmasında ilimizde 2.si kutlanan Dünya Arı Günü ile ilgili yaptığı  konuşmasında Modern tarım ve hayvancılığın önemli dallarından biri olarak kabul edilen arıcılığı, yurdumuzun hemen her yerinde başarıyla yapmak mümkündür. Yaşadığımız coğrafyanın iklim ve bitki örtüsü özellikleri, arıcılıktan verimi yüksek sonuçlar alınmasına olanak sağlayacak niteliktedir. Arıcılık az bir sermaye ve emekle yapılmaya çok uygun bir uğraştır. İsteyen 2-3 kovanla başlayıp, kısa sürede 20-30 kovan arıya ulaşabilir. Bu özelliğinden dolayı bir ailenin geçimini sağlayan ana iş kolu olabileceği gibi diğer işlerin yanında ek gelir sağlayan yardımcı bir faaliyet olarak da yapılabilir.
Dünyada 56 milyon dolayında bulunan arı kovanından yılda 1.5 milyon ton bal üretilmektedir. Türkiye yıllık 107 bin tonluk bal üretimi ile Dünyada Çin'den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye'de 60 bin aile doğrudan, 500 bin aile ise dolaylı olarak arıcılıktan geçimini sağlamaktadır.
Ekolojik yapısı gereği Türkiye'nin her yerinde arıcılık yapılabilir. Ege, Karadeniz, Akdeniz, Doğu ve Güney doğu bölgeleri gerek kovan varlığı gerekse üretim payı bakımından arıcılık için en önemli bölgeler arasında yer alır.
İlimizde 912 aile arıcılıkla geçimini sağlamaktadır.  İlimizin kovan sayısı 114.602 adet ve yıllık 946.371 kg. bal üretilmektedir.
Sonuç olarak ilkokulumuzda bu etkinliği kutlamamızın amacı "Ağaç yaşken eğilir" atasözünden yola çıkarak arı konusundaki farkındalığı bu yaşlarda çocuklara vermeye çalışmaktır. Arı bitkisel üretimde tozlaşma ve meyve bağlamanın  vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Bu açıdan arı ve arı yetiştiriciliği konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklara arıların sadece bal yapan bir böcek olmadığı, çevre ve doğa içinde çok önemli olduğunu, ARILAR OLMAZSA İNSAN ÖMRÜNÜN 4 YILİÇİNDE BİTECEĞİNİN bilincine varılması gerektiğini söyledi.
Sadettin KIBRISLIOĞLU ilkokulu öğrencilerine Dünya Arı Gününün anlam ve önemini belirten  slayt ve video gösterimi yapıldı. Öğrencilerle konu hakkında bilgi yarışması düzenlendi. 
Etkinlik sonunda ilkokulu öğrencilerine arıcılıkla ilgili tişört, şapka ve bal dağıtımı yapılarak Dünya Arı Günü kutlaması sona erdi.