T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda Denetimleri Ramazan Ayında Aralıksız Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 17.5.2019

Mübarek Ramazan ayını yaşadığımız şu günlerde İl Müdürlüğümüzce, 5996 sayılı Kanun kapsamında gerçekleştirilmekte olan gıda denetimleri yoğunlaştırılarak devam etmektedir.

Bu kapsamda özellikle ekmek ve ekmek çeşitleri, pide, unlu mamuller, tatlı, şekerleme, ramazan kolileri vb. ürünlerin üretimini yapan işletmeler ile toplu tüketim ve gıda satış işletmelerine ağırlık verilmiştir. Yapılan resmi kontrol ve denetimlerde gıda kaynaklı hastalıkların engellenmesi, vatandaşların güvenilir gıda tüketmesi hedef alınmaktadır. 

1 Ocak 2019-16 Mayıs 2019 tarihleri arasında İl Müdürlüğümüzce 6285 adet resmi kontrol ve denetim yapılmış,  bu denetimler sırasında 576 adet numune alınmış olup 50 adet idari para cezası verilmiştir.

Vatandaşlarımızın Ramazan ayını huzurlu geçirmeleri için gıda kontrol ekiplerimiz sürekli görev başında olup, gıda denetimlerimiz aralıksız olarak devam etmektedir.

Tüm ihbar ve şikâyetleriniz için Alo 174 Gıda Hattımıza, http://www.alo174.gov.tr/ internet sayfamıza ve İl/İlçe Müdürlüklerimize ulaşabilirsiniz.