31.10.2018 / Gösterim Sayısı : 71

Çivril’de Genç Çiftçilere Arıcılık Malzemeleri Teslim Edildi

#658 GENÇ ÇİFTÇİ

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan, Kırsal Kalkınma Desteklemeleri kapsamında Genç Çiftçilerin Desteklenmesi projesi ile İlimiz Çivril İlçesi'nde  genç çiftçilere arıcılık malzemeleri düzenlenen törenle dağıtıldı.                                  
            Tarım ve Orman ilçe müdürlüğü binasında yapılan dağıtım törenine  Tarım ve Orman il Müdür yardımcısı Nejdet DEMİR, Denizli Arıcılar Birliği Başkanı Nihat Çomak, Belediye Başkanı Gürcan Güven ile Çivril Ziraat odası Başkanı Mehmet Özkul  ve hibe desteği alan çiftçiler katıldı.

 "Kırsal kalkınma ve tarımın sürdürülebilirliği sağlanarak; gelecek nesillerin gıdaya kolay erişimlerinde, kırsaldaki gençliğin hayati önemde rolü olacaktır. Dolayısıyla, tarımda ve kırsalda genç nüfusu tutmanın tek yolu kırsal kalkınmadır" diyerek sözlerine başlayan İl Müdür Yardımcısı Nejdet DEMİR şunları söyledi;"Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla  ilk olarak 2016 yılında uygulanmaya başlanan Genç Çiftçi Projesi ile desteklemeye hak kazanan genç çiftçilere kişi başı 30 bin TL hibe desteği verilmiştir. İlimizde 2016 yılında 198, 2017 yılında 210,  2018 yılında 218 olmak üzere 626 proje onaylanmış ve bunun karşılığında çiftçilerimize 18.780.000 TL. tutarında hibe ödemesi yapılmıştır" dedi.

İl Müdür Yardımcısı DEMİR;" İlimizde 2018 yılında 218 proje desteklenmiş, bunun 30 tanesi Çivril ilçemize verilmiştir. Yine 2016-2017-2018 yıllarında Çivril İlçemize ait 35 adet büyükbaş projesi, 19 adet küçükbaş projesi, 10 adet arı yetiştiriciliği projesi, 5 mantar yetiştiriciliği projesi,  3 kanatlı üretimi projesi, 7 adet kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projesi, 1 adet tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği projesi, 1 adet çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği projesi olmak üzere 3 yıllık proje kapsamında toplam 82 adet proje desteklenmiştir. 2018 yılında desteklemeye hak kazanan 12 büyükbaş yetiştiriciliği, 4 küçükbaş yetiştiriciliği, 5 arı yetiştiriciliği, 2 mantarcılık tesisi, 4 kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, 1 tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, 1 çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği projesi desteklenmiş olup, desteklemeye hak kazanan genç çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerim" dedi.

Denizli Arıcılar Birliği Başkanı Nihat Çomak Arıcılık ile ilgili şunları söyledi;  "Türkiye zengin floral kaynaklara sahip. Bu zenginliği bal arılarına borçluyuz. Türkiye'de arıcı olduğu ve bal arılarının polinasyon özelliğinden faydalandığımız sürece biz bu zenginliğimizi koruyacağız. Ayrıca bal arıları tarımsal üretimlerde tozlanma yoluyla hem verimi hem kaliteyi artıran böceklerdir. 2011 yılında Amerika'da yapılan ince hesaplarda da bal arılarının tarımsal üretime katkısı da 224 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Eğer biz tarımsal faaliyetleri sürdürebiliyorsak tabiatta zengin floral kaynaklara sahipsek bal arılarından vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Tarım ve Orman ilçe müdürlüğü binasında düzenlenen törende genç çiftçiler temsili olarak 30 bin lira değerindeki çeklerini Tarım ve Orman il Müdür yardımcısı Nejdet DEMİR ve protokol üyelerinin elinden aldı.


''