3.7.2018 / Gösterim Sayısı : 153

Gökpınar'da Sazan Balığı Yakalama Yarışması Yapıldı

#626 Balık Yakalama Yarışması

Denizli Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Su Ürünlerini Koruma Derneği (DENOLDER)    tarafından Gökpınar Baraj Göletinde" Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması" düzenlendi.

Yarışmada en büyük sazan ve en çok sazan yakalama kategorilerinin yanı sıra istilacı türler olan havuz balıklarına karşı mücadele için en çok istilacı yakalama kategorisi yer aldı. Çoğunluğu kent dışından gelen 30 takım, oltalarını suya bıraktı ve 24 saat boyunca birinci olmak için mücadele etti. Gece boyu süren avda katılımcıların büyük çoğunluğu boli kullanarak sazan balığına atış yaptı. Bin 100 metre uzunluğundaki sektörlerde avcılar gözlerini kırpmadan oltaları başında bekledi. Yarışmada bakanlığın yayınladığı sirküler esas alındı ve yasal boy limitinin üzerindeki balıklar değerlendirildi. Etkinlikte Ankara, Afyon, Sakarya ve Eskişehir gibi kentlerden gelen takımlar yarıştı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan yaptığı konuşmada "Denizlimiz kendi ölçeğinde, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir bir şehir. Şehircilik anlamında da güzel bir noktaya gelindi. Artık Türkiye'de parmakla gösterilen bir şehir haline geldik. İstiyoruz ki; insanlarımız stresli şehir hayatından kurtulup rahatlamak üzere değişik alternatiflere yönelsinler. Bu konuda en önemli etkinliklerden biri de olta balıkçılığı. Siz bunu zaten keşfetmişsiniz. İnsanların stresten arınması, kendini hissetmesi, kendisi ile başbaşa kalması bunun yanı sıra centilmence bir rekabete girmesi için sportif olta balıkçılığı önemli bir etkinlik. Biz büyükşehir olarak bu tür etkinliklere destek vermekten dolayı çok mutluyuz" dedi.

Gökpınar Barajımızda çeşitli hayat türleri var. Onları yok etmeden olta balıkçılığının keyfinin çıkarılması, sportif faaliyetler gerçekleştirilmesi, keyifli anlar yaşanması en büyük temennimiz. Barajımızda çok balık var. İnşallah bu tür etkinlikleri daha da artıracağız. Yeni bir çalışmamız olacak bu bölgede. İnsanımızı burayla buluşturmak istiyoruz. Bu türlü etkinliklerle buluşturmak anlamında çalışmamız olacak. İlk adımı attık. Gelecekte burası çok farklı bir boyuta gelecek. Denizlimiz bu güzellikten günlük yaşamda tanışma imkanı bulacak" diye konuştu.

DENOLDER Başkanı Halil İbrahim Kartlı ödül töreninde yaptığı kısa konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın çok büyük katkı sağladığını belirterek; "Denizlimizde güzel bir etkinlik gerçekleştirdik. Amacımız doğal türlerin korunmasını sağlamak ve istilacı türlerle mücadele etmek. Bu etkinlik ile hassasiyetimize dikkat çektiğimize inanıyoruz" diye konuştu.

Yarışmada en çok sazan balığı yakalama kategorisinde dereceye giren takım olmadı. En büyük sazan kategorisinde ise Sakarya'dan SAMADER ekibi birinci oldu. Yaklaşık iki kiloluk sazan yakalayan Semih Kolçak ve Fahri Boğaz'a ödül ve kupalarını Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan verdi. İstilacı türlerle mücadele kategorisinde en çok İsrail Sazanı ve Güneş Levreği yakalayan takım ise Denizli takımı oldu. Orhan Artık ve Mehmet Vural'dan oluşan Denizli takımının ödülünü Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya takdim etti. Yarışmada istilacı türler suya geri bırakılmazken, tutulan sazanlar tekrar doğal yaşamına salındı. SAMEDER takımınını yakaladığı sazan balığını Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan suya bıraktı.

 


''