13.6.2018 / Gösterim Sayısı : 110

Çal İlçesinde TARSİM Toplantısı Düzenlendi

#622 Çal Tarsim Toplantısı

Ülke genelinde olduğu gibi 2017-2018 üretim sezonu ilimizde de meteorolojik yönden oldukça sıkıntılı geçmektedir. Kış aylarında havanın ılık geçmesi, yeterince yağış alınamaması sebebiyle artan kuraklık riskinin yanında mayıs ayında il genelinde yaşanan dolu, fırtına yağmur ve sel afetleri tarım alanlarını ve ürünleri kötü yönde etkilemiştir.

 Çal  İlçe Kaymakamı  Yusuf Durani DİNÇ, Manisa TARSİM Bölge Müdürü yetkilisi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü yetkililerinin de katılımıyla Çal ilçe Kültür Merkezi Konferans salonunda üreticilerimizin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirilmiştir

Çal İlçe Kaymakamı Yusuf  Durani DİNÇ,  yaşanan afetlerden dolayı geçmiş olsun dileklerinde bulunarak "Her zaman üreticilerimizin  yanındayız. Günümüzde iklim değişikliklerinden dolayı kuraklık, sel, dolu gibi afetler çok sık yaşanmakta. Buna karşı alabileceğimiz en büyük tedbir ürünlerimizi sigorta yaptırmaktır. Zaman zaman  sigorta ile ilgili sıkıntılar yaşansa da bunu konuşarak bilgilendirmeler yaparak aşabiliriz. Bugün de bunun için buradayız her türlü sorun ve şikâyetinizi TARSİM bölge müdürümüze aktarabilirsiniz. Hepimiz için yararlı bir toplantı olmasını diliyorum" dedi.

Manisa Bölge Müdürü Müjdat ÇUBUKÇU;  TARSİM' in işleyişi hakkında kısa bilgi vermiş daha sonra üreticilerden gelen tüm soruları cevaplamıştır. Toplantı boyunca özellikle bağ ve ayçiçeği alanlarında meydana gelen hasarlarla ilgili konular gündeme gelmiş, üreticilerimizin sigorta yaptırırken çok önemli bazı konulara dikkat etmedikleri, yaptırmış oldukları sigortanın kapsamını tam bilmedikleri, parsellerini Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt ederken hata yaptıkları, verim ve ürün bedeli hakkında sigorta acentesine yeterli bilgi vermedikleri belirlenmiş konuyla ilgili kendilerine detaylı bilgiler verilmiştir. TARSİM poliçesi hazırlanırken üreticinin üretim alanlarına hakim olarak doğru poliçe düzenlemesinin önemine  vurgu yapıldı. Ayrıca bazı sigorta eksperlerinin tutum ve davranışlarından şikâyetler dile getirilmiş bölge müdürü tarafından gereğinin yapılacağı kendilerine bildirilmiştir."

Tüm üreticilerimize afetsiz, bereketli ve bol kazançlı günler dileriz.


''