1.6.2018 / Gösterim Sayısı : 180

2018 Yılı Lider Çocuk Tarım Kampı Tamamlandı

#620 2018 Lider Çocuk Tarım Kampı

Denizli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İlkokul 4.sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ve bu yılki teması "Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik" olan  "Lider Çocuk Tarım Kampı" sona erdi.

Bakanlığımızca her yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmekte ve belirlenen temaya dikkat çekilmektedir.

2018 yılı kamp programının teması "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik" olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda;  Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonunun (GEF) desteği ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Eğitim Yayın ve Yayınlar Dairesi Başkanlığımız işbirliğinde yürütülen "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik Projesi" kapsamında "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konusunda Lider Çocuk Tarım Kampı uygulamasına katılan çocuklara eğitimler verilmesi ve çeşitli etkinlikler düzenlenmesi planlanmıştır.

Kampın 1. gününde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün teşkilat yapısı, görevleri, personel yapısı ve işleyişi, İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Denizli Horozu Irkı Üretim Biriminde yerel sembolümüz Denizli Horozu ve Tavuğunun tanıtımı yapılmıştır. Öğleden sonra güvenilir ve sağlıklı üretim metotlarının tanıtıldığı Organik Tarım Uygulamaları, İyi Tarım Uygulamaları konusunda bilgiler verilmiş ve Fidan dikiminin nasıl yapılması gerektiği uygulamalı olarak gösterilmiştir.           

Kampın 2. gününde ilimizde bulunan bir Su Ürünleri işletmesine gezi düzenlenmiş, burada  balık yetiştiriciliği, yumurtadan sofraya balık gelişim evreleri, beslenmesi, hastalıkları konularında görsel ve teorik bilgiler anlatılmıştır. İlk defa bu kadar çok Alabalıkla karşılaşan öğrenciler anlatılanları büyük bir ilgi ile dinlemişler ve gezide unutulmaz dakikalar yaşamışlardır.

Öğleden sonra Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Toprak tahlil laboratuvarında incelemelerde bulunulmuş, Toprağın önemi, tahlili, kimyasal gübreler, laboratuvarda kullanılan makine ve malzemeler konularında aydınlatıcı bilgiler verilerek örnek toprak tahlili yapılmıştır.

Laboratuvar gezisinin ardından toplantı salonunda gıda mühendisleri tarafından Gıda Güvenirliği, Gıda Hijyeni ve Alo 174 Gıda Şikâyet hattı anlatılmıştır. Ardından Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonunun (GEF) desteği ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Başkanlığımız işbirliğinde yürütülen "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik Projesi" kapsamında "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri, Ülkemizde Biyokaçakçılık" hakkında bilgiler verilmiştir.

Kampın 3.g ününde Pamukkale İlçesi Korucuk Mahallesinde faaliyette bulunan bir Büyükbaş Hayvancılık İşletmesine gezi düzenlenmiştir. Çiftlikte bulunan İnekler ve Buzağıları görünce sevinen neşeleri yerine gelen öğrencilere görevliler eşliğinde işletme gezdirilmiş, Hayvan Irkları ve Süt Sağımı konularında bilgilendirilmişlerdir. Gezinin öğleden sonraki bölümünde bir Unlu Mamuller Üretim işletmesinde Unun gıda maddesine dönüşümünü aşama aşama gözlemleyen çocuklar ardından bir Kuruyemiş Üretim Tesisini ziyaret edilerek Nohut'un leblebiye dönüşümünü izlemişlerdir.

Kampın sonunda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz Erkaya, İl Müdür Yardımcılarımız Mehmet Atmacaoğlu, Nejdet Demir, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürümüz Ali Erdoğan, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Abidin Fidan, Osman Aydınlı İlkokulu Müdürü Safa Ateş ve Rehber Öğretmen Buket Öğmen'in katılımıyla İl Müdürlüğümüz kampüsünde öğrencilere "5. Lider Çocuk Tarım Kampı Katılım Sertifikaları" ile birlikte çeşitli hediyeler verilmiş, Öğrencilerle hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından kamp sona ermiştir.


''