23.5.2018 / Gösterim Sayısı : 186

20 Mayıs Dünya Arı Günü Kutlandı

#618 Dunya Arı Gunu

20 MAYIS DÜNYA ARI GÜNÜ nedeniyle İl Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Sektör katılımı ile 22 Mayıs 2018 tarihi saat 10:30'da Merkezefendi ilçesinde bulunan Ayşe Yusuf ERDEMİR Anaokulu'nda Arı Günü etkinliği düzenledi. Etkinliğe Merkezefendi Kaymakamı Şükrü GÖRÜCÜ, İl Müdürü Yılmaz ERKAYA, İl Milli Eğitim Şube Müdürü  ile çeşitli resmi ve Sivil Toplum Kuruluşu başkanları ile okul öğrencileri ve veliler katıldı.

Etkinlikte arı yetiştiricisi Hüseyin ÇALIŞKAN ile İl Müdürümüz Yılmaz ERKAYA günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı. İl Müdürümüz Yılmaz ERKAYA konuşmasında ilimizde ilk defa Dünya Arı Günü ile ilgili kutlama yapıldığını belirttiği konuşmasında Modern tarımın önemli dallarından biri olarak kabul edilen arıcılığı, yurdumuzun hemen her yerinde başarıyla yapmak mümkündür. Yaşadığımız coğrafyanın iklim ve bitki örtüsü özellikleri, arıcılıktan verimi yüksek sonuçlar alınmasına olanak sağlayacak niteliktedir. Arıcılık az bir sermaye ve emekle yapılmaya çok uygun bir uğraştır. İsteyen 2-3 kovanla başlayıp, kısa sürede 20-30 kovan arıya ulaşabilir. Bu özelliğinden dolayı bir ailenin geçimini sağlayan ana iş kolu olabileceği gibi diğer işlerin yanında ek gelir sağlayan yardımcı bir faaliyet olarak da yapılabilir.

Dünyada 56 milyon dolayında bulunan arı kovanından yılda 1.5 milyon ton bal üretilmektedir. Türkiye yıllık 107 bin tonluk bal üretimi ile Dünyada Çin'den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye'de 60 bin aile doğrudan, 500 bin aile ise dolaylı olarak arıcılıktan geçimini sağlamaktadır.

Ekolojik yapısı gereği Türkiye'nin her yerinde arıcılık yapılabilir. Ege, Karadeniz, Akdeniz, Doğu ve Güney doğu bölgeleri gerek kovan varlığı gerekse üretim payı bakımından arıcılık için en önemli bölgeler arasında yer alır.

İlimizde 912 aile arıcılıkla geçimini sağlamaktadır.  İlimizin kovan sayısı 114.602 adet ve yıllık 946.371 kg. bal üretilmektedir.

Sonuç olarak anaokulumuzda bu etkinliği kutlamamızın amacı "Ağaç yaşken eğilir" atasözünden yola çıkarak arı konusundaki farkındalığı bu yaşlarda çocuklara vermeye çalışmaktır. Arı bitkisel üretimin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Bu açıdan arı ve arı yetiştiriciliği konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklara arıların sadece bal yapan bir böcek olmadığı, çevre ve doğa içinde çok önemli olduğunu öğretmek amaçlandığını söyledi.

Ayşe Yusuf ERDEMİR anaokulu öğrencileri Dünya Arı Günü ile ilgili resim sergisi, folklor gösterisi ile arıcılığın önemine ilişkin arı dansı gösterisinde bulundu.

Etkinlik sonunda Anaokulu öğrencilerine arıcılıkla ilgili boyama kitabı ve bal dağıtımı yapılarak Dünya Arı Günü kutlaması sona erdi.


''